Fatura İptali E-Fatura İptali Nasıl Yapılır

Fatura iptali nasıl yapılır? E-fatura iptali nasıl yapılır? Yanlış kesilen fatura nasıl iptal edilir? Matbu fatura iptali için yapılması gerekenler gibi konulara yer verdiğimiz bu makaleyi okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fatura İptali

21.yüzyıl Türkiye’ sinin ekonomi sisteminde faturalar çok önemli bir rol üstleniyor. Özellikle esnaf ve kurumsal şirketler açısından her türlü ürün veya hizmet alım ya da satım işlemleri sırasında belgelendirme faturalar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bir kuruluşun satış durumunun belirlenebilmesinden, vergilendirme oranlarının ortaya çıkartılmasına kadar mali açıdan işletmelerin en önemli parçalarından birisini oluşturmaktadır. Bu çerçevede de günümüzde faturalar modern ekonomi ve maliyet sistemi açısından oldukça önemli parçalar olduğu gibi oldukça yoğun ve sık bir şekilde karşılaşılmaktadır. En basit market alışverişlerinde dahi fatura kesim işlemlerine tanık olabilmek mümkündür. Bu şekilde yoğun kullanımı bulunan faturaların özellikle işletmeler açısından sağlamış olduğu önemli artılarda bulunmaktadır. Bu durumda günümüzde işletmeler ve kurumlar tarafından faturalara büyük bir önem göstermektedir.

Bununla birlikte günümüzde bazı durumlarda kesim işlemi gerçekleştirilmiş olan faturalarda değişiklik gerçekleştirilmesi gerekliliği ortaya çıkabilmektedir. Bu noktada da faturanın kesilmesinin ardından koşulların değişmesi veya fatura içeriğinde hatalı işlem yapılmış olması gibi pek çok olasılık söz konusu olabilir. Bu noktada kesilmiş olan fatura içeriğinde düzenleme yapılamayacağından, günümüzde fatura iptali gerçekleştirilir. Bu şekilde aynı işlem için faturanın tekrardan kesilmesi mümkün olur.

Günümüzde son derece etkin bir şekilde yapılabilen fatura iptali sayesinde olası hataların ciddi sorunlara yol açmasının önüne geçilmesini sağlamaktadır. Tüm tüketiciler tarafından faturalarda meydana gelen hata ve eksikliklere istinaden faturanın iptali işlemlerini gerçekleştirebilme şansına sahip olabilmektedir. Kurumsal sektörde vergilendirme sisteminden, gelir yapısına kadar tıpkı fişler gibi faturalarda oldukça önemli bir rol üstlenmektedir. Çünkü bir işletmenin aldığı malzeme /mal unsurlarının ne kadar olduğu ve ne kadar mal olduğu belirlemesi kesilecek faturaları ile belirlenebilmektedir. Bununla birlikte her satış işlemi ile de bu giren malın çıkışı belgelendirilebilmektedir. Bu şekilde satış oranları, gelir oranları ve vergi hesaplaması gerçekleştirilebilmektedir.

Çünkü bir işletmeye mal satışı sırasında kesilen faturayla birlikte, işletmenin satış gerçekleştirirken kesmiş olduğu faturalar ile gelir ve vergi oranlarının belirlenebilmesi mümkün olmaktadır. Faturalarda daha düşük vergilendirme uygulanıyor olması da günümüzde işletmeler açısından diğer yüksek vergi oranlı unsurlara göre çok daha avantajlıdır. Bununla birlikte faturaların, genel vergi oranlarından da düşüş sağlayabilmesi de günümüzde faturaların, kurumsal ticaret dünyasında bu denli büyük bir öneme sahip olmasına neden oluyor. Fatura iptali işlemleri de bu nedenle ticari olarak çok önemlidir.

Matbu Fatura İptali

Günümüzde ticaret dünyasında uygulanan ekonomi ve maliye sistemi kapsamında faturaların düzenli ve eksiksiz bir şekilde uygulanması gerekir. Özellikle de herhangi bir hataya mahal vermeden ya da gözden kaçırmaya yol açmadan düzenli bir şekilde faturaların kesilmesi ve düzenlenmesi gerekir. Aksi halde hem ticari işletmelerde gelir oranlarının hesaplanmasında hem de vergilendirme değerlerinin belirlenmesinde gibi son derece ciddi noktalarda yanılgıların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bununla birlikte ticari satış işlemlerinde yasal zorunluluk gereğince fatura kesiminin düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekir.

Günümüzde vergilendirme sisteminin önemli parçalarından birisi olan faturalarda iptal işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi de mümkün olmaktadır. Bir faturanın hatalı olarak düzenlenmiş olduğu faturanın kesilmesinden sonra fark edilmesi ya da kesilmiş olan bir fatura içeriğine konu olan satış işleminin gerçekleşmemesi gibi durumlarda mutlaka matbu fatura iptali gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde gerekli olan giriş-çıkış işlemleri yasal zemine uygun olarak sağlanarak faturayı kesen ile faturanın kesildiği taraflar arasında herhangi bir mağduriyetin meydana gelmemesi sağlanabilmektedir. Özellikle faturalarda uygulanan vergi dilimi üzerinden vergilendirmeyle karşı karşıya kalınmaması ve tabii ki gerçekleşmemiş bir satış işlemine ilişkin düzenlenmiş bir matbu fatura gibi yasadışı bir durumla karşı karşıya kalınmaması da faturanın iptal edilmesi ile mümkün olabilmektedir.

Bu tip matbu faturalarda iptal işlemlerinin kesinlikle yerine getirilmesi gerekir. Matbu faturalar üzerinde çizerek, iptal işlemlerinin uygulanması gerekmektedir. Bu şekilde matbu fatura iptali gerçekleştirilebilir. Matbu faturalarda iptal işlemlerinin gerçekleştirilmesi durumunda söz konusu olan fatura nüshasının fatura numarası yeniden kullanılamaz. Bu şekilde faturanın bir sonraki seri numarası üzerinden diğer fatura kesim işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi mümkün olmaktadır. Bu sayede tamamen yasal sisteme uygun şekilde faturaların kesim işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi mümkün olmaktadır. Bununla birlikte söz konusu iptal edilen matbu faturaya ilişkin olarak mevcut olan tutarlar ise işletmenin mevcut bakiyesinden düşülerek, hem gelir hem de vergilendirme yönünden olumsuz durumların ortaya çıkışının önüne geçilebilmektedir.

E-Fatura İptali

Günümüzde dijitalleşen hizmet sektörlerine yönelik olarak fatura sistemi de entegre oluyor. Son yıllarda oldukça yoğun şekilde kullanılan e-fatura sistemi ile fatura kesim ve gönderim işlemleri çok daha dinamik bir şekilde sağlanabiliyor. Tüm fatura işlemlerine büyük bir kolaylık getirmekte olan e-fatura sistemleri, son yıllarda tüm işletmeler tarafından odlukça yoğun ve sık bir şekilde kullanılıyor. Dünyanın her yerinde modern ticari sistemin önemli bir parçası konumunda bulunan e-fatura sistemlerinde de iptal işlemlerinin uygulanabilmesi mümkün olmaktadır.

Faturanın içeriğinde hata yapılması, faturanın kesilmesine neden olan satış işleminin gerçekleştirilmemiş olması gibi pek çok durumda faturaların iptal edilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede de e-fatura iptali işlemleri ile dijital ortamda da düzenlenmiş olan faturaların iptalini gerçekleştirebilme imkanı bulunmaktadır. Bu şekilde çok daha hızlı ve kolay bir şekil faturaların iptal işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi mümkün olmaktadır.

Ancak günümüzde diğer fatura iptal işlemlerine göre e-fatura iptali işlemleri biraz daha zorlu bir süreçten oluşmaktadır. Çünkü faturanın gönderim yapıldığı tarafın iptal işlemini yerine getirmesi gerekmektedir. Yani e-fatura sistemlerinde faturayı keserek, faturanın kesildiği kişiye gönderimi gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede de e-faturalarda, faturayı kesen kişi tarafından iptal işlemlerinin uygulanabilmesi söz konusu değildir. Dolayısı ile faturanın iptal işlemlerinin direkt olarak faturanın gönderildiği kişi tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bu şekilde çok daha güvenli bir şekilde e-fatura iptali sağlanabiliyor olsa da işlem süreci biraz zorlu olur. Karşı tarafın e-faturayı reddetmesi yani kabul etmemesi ile faturanın iptal edilebilmesi mümkün olmaktadır. Bu yüzden de daha fazla değişkene sahip olan bir iptal sürecini içeriyor olması nedeni ile e-faturaların iptal edilmesi çok daha zorlu olabiliyor.

E-Fatura İptal Portalı

Geli İdaresi Başkanlığı tarafından e-fatura uygulamalarında yaşanan sorunlara istinaden düzenleme çalışmaları devam ediliyor. Özellikle e-fatura sisteminin dinamik bir şekilde oturtularak hem yasal yönden hem de ticari yönden önemli bir gelişim ivmesinin yakalanabilmesini sağlamayı hedefliyor. Özellikle de 5 mart 2019 tarihinde yayına almış olduğu e-fatura iptal portalı aracılığı ile karşı taraftan e-faturaya istinaden ret ya da kabul gelmemiş olan faturaların iptal edilmesi için gerekli olan işlemlerin yerine getirilebilmesine yardımcı oluyor.

Günümüzde e-fatura iptal portalı üzerinde tüketicilerin kullanım gerçekleştirebilmeleri için mali mühür ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmiş olan imzalama aracının kullanımının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İptal talebi açıldıktan sonra fatura muhatabından onay bekleniyor, daha sonra özel entegratör sistemi ile iptal gerçekleştiremez. Bununla birlikte tüketicilerin faturalara istinaden harici olarak belirtilmekte olunan itiraz yolları halen kullanıma da devam edilmektedir. Bu şekilde tüm fatura iptal işlemleri konusunda tüketiciler, farklı kanalları kullanabilme şansına sahip olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s